Türkiye Tarihinde Bir İlk Yaşanacak: “Altın Sahipleri Hazırlığa Başlasın”

Geçtiğimiz yıl piyasalar ile gösterge kur arasındaki makas, tarihin en yüksek seviyelerine çıkarken, özellikle aradaki kur farkının uçurum şeklinde hissedildiği yatırım araçları dolar ve euro olmuştu.

TÜRKİYE TARİHİNDE DAHA ÖNCE BÖYLESİ YAŞANMADI

31 Mart’a günler kala, ekonomi piyasalarında yeniden ‘ikili kur’ anlayışı hakim olurken, ons altında yaşanan yükselişler sonrası gram altın/TL fiyatlarındaki makas 250 liraya ulaşarak tarihi zirvesini gördü.

Kapalıçarşı’nın nabzını tutan, altın ve para piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, altın fiyatları için yarın yapılacak açıklamanın tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek, halihazırda 2155 dolar bandında seyir izleyen ons altının, yapılacak açıklama sonrasında aşağı ya da yukarı yönlü 30 dolarlık bir harekete imza atacağını belirtti.

İşte Memiş’in altın sahiplerine yönelik uyarılarından öne çıkanlar…

“Özellikle altın fiyatlarında, yatay ve biraz daha belirsiz bir seyir hakim olmaya devam ediyor. Bu hafta yine 2125 dolar destek, 2185 dolar direnç seviyesini işaret etmiştim. Bugün bu aralıkta işlemler gerçekleşti. Şu anda ons altın 2153 dolar seviyesinde. Aşağı yönlü düşüşler için sadece bir günlük süremiz var.

Sonrasında 2180 direnci var. Yarın piyasalar şunun kararını verecek, öncelikle 2180 mi direnecek yoksa 2125 mi? Günler daraldı ve yarın akşam Fed toplantısı var. Bir şekilde dananın kuyruğu kopacak. Yukarı tarafta ve aşağı tarafta altın için 30 dolarlık bir alan bulunuyor.

“ALTIN FİYATLARINDA 30 DOLAR OYNAMA OLACAK”

Esas kafa karıştıran şu. Aşağıda ihlal edilen alanlar var, 2090 ve 2070 dolar seviyeleri. Acaba buralar ne zaman dolacak? Yarın açıklanacak Fed kararı sonrasında bu taraftaki beklentilerimizi daha net söyleyeceğim. Hızlıca yükselişler oldu ve bu alanlar pas geçildi, ilerleyen aylar için yükseliş beklentimiz devam ediliyor ancak aşağıda uğranılmayan bu alanlar mutlaka test edilecektir. Öncelikle yarın açıklanacak kararı bi görelim.

Gram altının 2250 lira seviyesinde olduğunu görüyorsunuz gösterge tarafında. Serbest piyasalarda ise 2470-2488 lira aralığında. Yeni bir rekor, yeni bir makastan bahsedebiliriz. 2500 liraya ramak kaldı, bu psikolojik direnç seviyesi için haziran ayı işaret ediliyordu, daha mart ayının ortasında buralara geldik. Demek ki Haziran ortalarına kadar 2700 direnci görülecektir. 2024 yılının devamında ise 3000 lira hedefimiz var ancak son bir düşüş ihtimali bulunuyor.

Nasıl ki ons tarafında aşağıda ihlal edilen alanlar olduysa, gram altın/TL tarafında da 2400 altında test edilmesi gereken bölümler var. Altınım var satmalı mıyım? Bu sorunun cevabı bende hayır. Altın satışı için şu anda çok erken. Gümüşün ons fiyatında bu hafta 24.70 dolar destek seviyesini işaret etmiştim. Şuanda 24.95 seviyelerinde ancak bu haftaki beklentilerimiz gerçekleşti.

Gümüşün gram fiyatı 25.96 lira seviyesinde. Burada 25.80 TL destek seviyesi var. Tekrar trendin yukarı yönlü olacağını ve önce 26 dolar 26 lira seviyelerinde bir trend göreceğiz. Türk lirası ile bedava olduğunu söyleyebiliriz bu seviyelerin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x